آخرین مقالات

خانه » پروژه دانشجویی » عمران » دانلود مقاله سوپر پنل

دانلود مقاله سوپر پنل

سوپر پنل
فهرست مطالب
مقدمه ۱
پلی استایرن و کاربرد آن در صنعت ساختمان ۳
ویژگی های فوم پلی استایرن در برابر آتش ۸
گازهای ناشی از پلی استایرن در اثر احتراق ۸
ملاحظات سازه ای و محاسباتی ۱۲
تحلیل و طراحی سیستم سقف ۱۴
نصب شمع های تکیه گاهی برای بلوک ها ۱۸
نصب صفحات کناری ( Shuttering Board) برای بتن ریزی ۱۹
نصب بلوک های سقفی ۲۰
ایجاد باز شوها در سقف ۲۱
عبور تاسیسات از بلوک های سقفی ۲۲
آرماتوربندی سقف ۲۳
بتن ریزی سقف ۲۴
باز کردن و جدا کردن شمع ها ۲۵
نازک کاری بلوک های سقفی ۲۵
حمل و جابجایی محصولات ۲۶
انبار محصولات در کارگاه ۲۶
پارتیشن ها ۲۷
سیستم پارتیشن سوپر پانل در دیوارهای داخلی ۲۸
سیستم پارتیشن سوپر پانل در دیوارهای خارجی ( نما) ۲۹
روش نصب پارتیشن های سوپر پانل ۳۲
نصب چارچوب درب ها و ایجاد باز شو ها ۳۸
۱-۲- اتصال پارتیشن ها به بلوک های سقفی در جهت طولی ۳۹
دیوارهای باربر ۴۰
تحلیل و طراحی دیوارهای بتن آرمه ۴۵
آرماتورهای عمودی دیوارها ۴۶
آرماتورهای افقی دیوارها ۴۸
نعل درگاه روی بازشو ها ۴۸
نصب آرماتورها، میلگرد های اضافی و جزئیات آرماتورگذاری در گره ها ۴۹
اتصال دیوار به سقف شیب دار ۵۱
روش های نصب و ساخت با سیستم سوپر پانل ۵۴
اجرای پی ۵۶
تکنیک نصب دیوار های باربر ۵۸
نصب آرماتورهای اضافی دیوارها ۶۱
نصب تاسیسات داخل دیوارها ۶۳
بتن ریزی ۶۴
نصب تاسیسات روی دیوارها ۶۸
فینیشینگ و اندود روی دیوارها ۷۰
حمل و جابجایی محصولات ۷۲
انبار محصولات در کارگاه ۷۴
عنوان:
سوپر پنل
مقدمه
محصولی که امروزه در ذهن ما با نام پلی استایرن شناخته شده است در واقع از پلیمری از همین نام تولید می شود.. معمولا آشنایی همگان با این محصول از طریق استفاده و مشاهده مصرف آن در صنایع مختلف از جمله صنعت بسته بندی، به صورت فوم ها یا اسفنج های پلی استایرن می باشد. حال آن که فوم های پلی استایرن تنها یکی از محصولات و مشتقات ایجاد شده از پلیمر پلی استایرن هستند.
یکی از مصارف پلی استایرن، استفاده از آن در صنعت ساختمان و بطور کلی در ساخت و ساز است. فوم پلی استایرن منبسط شده خواص متعددی دارد که آن را برای مصرف در ساختمان سازی حائز اهمیت کرده است.
البته اسفنج های پلی استایرنی که برای مصارف ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند، می بایست دارای ویژگی های خاصی از لحاظ مقاومت، آتش سوزی و عدم متصاعد شدن گازهای سمی باشند. دو مورد آخر یعنی بحث عدم قابلیت اشتعال و گازهای سمی در زمان گرم شدن پلی استایرن از جمله نکات مهمی است که می بایست در زمان استافده از پلی استایرن در مصارف ساختمانی مورد توجه قرار گیرد و با توجه به استانداردها به آن عمل شود.
در حالت کلی فوم پلی استایرن در مقابل حرارت و یا رسیدن به درجه حرارت خاصی مشتعل شده و این شعله به سرعت در آن گسترش پیدا می کند. بنابرابن اصول نگهداری این محصولات در مجاورت مواد آتش زا مسئله ساز است. البته امروزه انواع کندسوز پلی استایرن (گرید F ) وجود دارد که مصرف آن در ساختمان نیز بلامانع است. در این نوع از پلی ا ستایرن، فوم مربوطه با رسیدن به دمای بالا شعله ور نشده و تنها دچار جمع شدگی می شود و این جمع شدگی تنها با ادامه حرارت بیرونی ادامه می یابد. انواع کند سوز شده پلی استایرن که با اضافه کردن افزودنی هایی خاصیت مذکور را از خود نشان می دهند، در آیین نامه های مختلف دنیا به اشکال مختلفی نامگذاری می شوند.
استفاده از سیستم سوپر پانل مستلزم تامین و در نظر گرفتن مقاومت المان های سازه ای زیر می باشد:
- بلوک های سقفی که می بایست علاوه بر عملکرد به عنوان قالب، دارای یک ظرفیت باربری کافی نیز باشند. این بدان معناست که این اعضا در طول زمان ساخت، می بایست وزن کارکنان، مواد و مصالح و آرماتورهای ذخیره شده یا موجود بر روی سقف و همچنین وزن بتن تازه ریخته شده را تا حد زیادی تحمل کنند. این مقاومت در صورت استفاده از تکیه گاههای مناسب بت فواصل مشخص تامین می شود.
- دال بتنی سقف نیز باید پاسخگوی نیازهای مقاومتی لازم باشد. یعنی بعد از بتن ریزی و زمانی که بتن به مقاومت مورد نظر رسید، سقف مربوطه می بایست بارهای ناشی از وزن خود سقف، بارهای ناشی از فینیشینگ اجرا شده در زیر سقف و نیز وزن تجهیزات و تاسیسات نصب شده را تحمل نماید. بدین منظور مقادیر مناسب ابعاد و ارتفاع سقف و نیز قطر و مساحت آرماتورهای مور د نیاز توسط محاسبات سازه ای تعیین می گردند.
- در مورد دیوارهای باربر، قالب های پلی استایرن موجود می بایست نیروی وارد از طرف بتن تازه ریخته شده و نیز نیروهای وارده به جهت ویبره کردن را تحمل کند. این مقاومت در صورتی که تمامی بست های پلی پروپیلن که قبلا به آنها اشاره شد، در دو طرف دیوارها نصب شده باشند، خود بخود تامین می شود و نیازی به تمهیدات اضافه نیست.
- دیوارهای باربر پس از سخت شدن بتن باید بارهای وارده از طرف طبقه بالا و نیز لنگر وارده از طرف سقف و بارهای افقی وارده( باد و زلزله) را بخوبی تحمل کنند. بدین جهت سطح مقطع دیوار و ضخامت مورد نیاز و همچنین مساحت و قط آرماتورها توسط محاسبات سازه ای تعیین می شوند.
در نهایت با در نظر گرفتن مشخصات و نیازهایی که در بالا ذکر شد، این سیستم بصورت یک سیستم سازه ای یکپارچه، تامین کننده تمامی نیازهای سازه ای می باشد، در ضمن اینکه راحتی و احتیاجات مصرف کننده را نیز به همراه دارد. قابل توجه است که استفاده هر یک از محصولات به صورت مجزا نیز به نوبه خود مفید و کارساز است و چیزی از مزایا و قابلیت های سیستم کم نمی کند. مانند استفاده از سقف بتنی روی دیوارهای آجری و یا استفاده از دیوارهای باربر در ترکیر با تیرهای فولادی یا چوبی.
طراحی این سیستم بر مبنای اصول معمول طراحی و آیین نامه های ورد استفاده در هر کشوری قابل انجام است.
همانطور که گفته شد تمامی المان های سیستم سوپر پانل از سبکی خاصی برخوردار بوده و این امر حمل دستی آنها را به سادگی امکان پذیر می سازد، به طوریکه تناه یک یا دو کارگر برای حمل هر یک از پارتیشن ها یا بلوک های سقفی کافی است
البته به هنگام حمل دستی المان ها باید توجه شود که فوم ها و گوشه های آناه در اثر برخورد و ساییده شدن دچار آسیب نشود.
پلی استایرن و کاربرد آن در صنعت ساختمان
آشنایی با پلی استایرن
محصولی که امروزه در ذهن ما با نام پلی استایرن شناخته شده است در واقع از پلیمری از همین نام تولید می شود.. معمولا آشنایی همگان با این محصول از طریق استفاده و مشاهده مصرف آن در صنایع مختلف از جمله صنعت بسته بندی، به صورت فوم ها یا اسفنج های پلی استایرن می باشد. حال آن که فوم های پلی استایرن تنها یکی از محصولات و مشتقات ایجاد شده از پلیمر پلی استایرن هستند.
پلی استایرن از خانواده ترموپلاستیک های دارای زنجیره خطی می باشد. از نظر قرار گیری واحدهای مونومر در کنار یکدیگر، پلی استایرن به دو دسته بی آرایش ( Atactic) و هم آرایش ( Syndiotactic) تقسیم می شود.( شکل ۱-۱). پلی استایرن هم آرایش ساختار منظمی دارد و می توان آن را به شکل کریستالی در آورد. در مقایسه با پی پروپیلن (PP)، پلی وینیل کلرید (PVC) وجود شکل های فضایی منظم آن امکان پذیر است. درجه پلیمریزاسیون برای اغلب گرید های تجاری بین ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰می باشد.(۱).
پلی استایرن را از نظر تجاری بعضا به سه دسته کریستال، مصارف عمومی و مقاوم در برابر ضربه طبقه بندی می کنند
.
پلی استایرن های تجاری معمولا آمورف بوده و به این دلیل از شفافیت بالایی برخوردارند که گاه به آنها کریستال می گویند.
ماهیت هیدروکربنی خالص پلی استایرن به همراه جذب آب کم از آن ماده ای با خواص عایق الکتریکی عالی، حتی در شرایط مرطوب می سازد. دمای گذار شیشه ای یا دمای کریستاله شدن (Tg) این پلیمر حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد و به این دلیل در دمای محیط سخت است. این دمای کریستاله
دشن نسبتا بالا باعث شکننده شدن این پلیمر شده است. آمورف بودن کامل پلی استایرن علاوه بر ایجاد شفافیت، باعث شده تا در مقاسسه با کریستال ها ( نظیر اولفین ها ) انقباض حجمی کمتری داشته باشد. (۱). جدول ۱-۱ نشان دهنده برخی خواص فیزیکی، مکانیکی و حرارتی پلی استایرن می باشد.
اسفنج پلی استایرن به دو روش پلی استایرن EPS و XPS تولید می شود که تفاوت اصلی آنها در نحوه تولید است. در هر دو روش لازم است تا ابتدا فرآیند پلیمریزاسیون انجام شود. از مهمترین فرآیندها برای این کار فرآیند شکل BASF است که طی آن، استایرن با هیدرو کربنی که دارای نقطه جوش پائینی است مخلوط و سپس منبسط می شود. سپس دانه های منبسط شده با دو روش مختلف فرآوری میشوند: یکی فرآیند قالب گیری با بخار که از نظر صنعتی مهمترین فرآیند است و برای تولید EPS از آن استفاده می شود و دیگری قالب گیری تزریقی مستقیم یا اکستروژن که برای تولید XPS به کار می رود.
جدول ۱-۱ – برخی ویژگی های مهم پلی استایرن
ویژگی مقدار
چگالی (g/cm) 04/1-07/1
جذب آب (%) ۰-۱/۰
جذب رطوبت در حالت تعادل(%) ۱/۰-۰۴/۰
جمع شدگی خطی قالب(cm/cm) 006/0-004/0
جریان در حالت مذاب ) g/10 min) 28-2/1
مقاومت کششی نهایی(Mpa) 70-9/17
کشیدگی در موقع شکست (%) ۴۵-۱
مدول کششی (Gpa) 38/3-79/1
مدول خمشی ( Gpa) 3/3-2
مدول خزش کششی در یک ساعت ( Mpa) 3300-2300
حد جریان خمشی ( Mpa ) 1/103-54
مقاومت الکتریکی (Ohm-Cm) 17e1-15e1
مقاومت سطحی ( Ohm) 15e1-13e1
ثابت دی الکتریک ۸/۲-۲
مقاومت دی الکتریک ( Kv/m.m ) 135-7/19
ظزفیت گرمایی ( j/g.C) 1/2-2/1
هدایت حرارتی ( W/m.k) 193/0-12/0
دمای تغییر شکل تحت بار MPA 46/0 (C) 103-78
دمای تبدیل شیشه ای ۱۰۰-۸۳
شاخص اکسیژن ۱۹-۱۸
عبور نور، مرئی (%) ۹۰-۸۰
در فرآیند قالب گیری با بخار، ابتدا دانه ها با حرارت دهی در حمام بخار بصورت پیش منبسط شده در می آیند و به ۴۰ برابر حجم اولیه خود می رسند. در این مرحله دانه ها نباید به هم جوش بخورند. ورود بخار به داخل سلول ها باعث افزایش فشار داخلی شده و باعث انبساط بیشتری می گردد. میزان انبساط دانه ها وابسته به دما و زمان گرما دهی است. عمدتا دمای پیش منبسط شدن در حدود ۱۰۰ درجه می باشد. مرحله دوم فرآیند عمل آوری دانه ها است که طی آن دانه ها حداقل ۲۴ ساعت در هوا نگه داری می شوند هوامی تواند داخل سلول ها نفوذ کرده و در دمای اتاق فشار داخل سلول یا بیرون به تعادل می رسد. مرحله سوم فرآیند قالب گیری با بخار است. دانه های پیش منبسط شده داخل قالب ریخته می شوند، بخار از بالا، کف و کناره های قالب می تواند وارد شود. دانه های نرم شده و هوای داخل سلول با گرما منبسط می شود. سپس دانه های منبسط شده پلی استایرن، در حجم ثابت قالب شکل می گیرند. چگالی تا حد زیادی به مقدار انبساط در فرآیند پیش منبسط شدن بستگی دارد.
تنظیم صحیح زمان، بخاردهی، حرارت دهی و سرد کردن در بدست آمدن بهترین حالت اقتصادی بسیار موثر بوده و باعث می شود تا چگالی در سرتاسر محصول یکنواخت شده، گرانول ها خوب به هم پیوسته باشند و محصول دارای ظاهر خوبی باشد. طی این فرآیند و با توجه به شکل قالب تخته های بزرگ تولید می شوند که میتوانند به اندازه های دلخواه بریده شوند.
تولید پلی استایرن به روش اکستروژن که به XPS معروف است، دشوارتر است. نوع XPS برخلاف نوع EPS بافت ریز و یکپارچه ای دارد و لایه فشرده سطح آن محافظ خوبی در برابر نفوذ بخار آب و ضربه های مکانیکی است. از کاربردهای آن در ساختمان در قسمت خارجی به عنوان عایق حرارتی و در دیواره های دو جداره و زیر کف می باشد.
پلی استایرن در صنعت ساختمان
یکی از مصارف پلی استایرن، استفاده از آن در صنعت ساختمان و بطور کلی در ساخت و ساز است. فوم پلی استایرن منبسط شده خواص متعددی دارد که آن را برای مصرف در ساختمان سازی حائز اهمیت کرده است. از جمله این ویژگی ها می توان موارد زیر را نام برد:
- هدایت حرارتی کم
- مقاومت فشاری بالا
- مقاومت ضربه ای عالی
- پایداری ابعاد خوب
- عدم ایجاد تحریکات پوستی ( در مقابل پشم شیشه)
- محدودسازی نفوذ رطوبت
- مقاوم در برابر مواد قلیایی و اسیدها
- عدم آزادسازی مواد سمی و خطرناک
- عدم ایجاد آلودگی طی فرآیند
- رنگ سفید انعکاسی
البته اسفنج های پلی استایرنی که برای مصارف ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند، می بایست دارای ویژگی های خاصی از لحاظ مقاومت، آتش سوزی و عدم متصاعد شدن گازهای سمی باشند. دو مورد آخر یعنی بحث عدم قابلیت اشتعال و گازهای سمی در زمان گرم شدن پلی استایرن از جمله نکات مهمی است که می بایست در زمان استافده از پلی استایرن در مصارف ساختمانی مورد توجه قرار گیرد و با توجه به استانداردها به آن عمل شود.
در سالهای اخیر با راج استفاده از پلی استایرن در صنعت ساختمان، همواره شاهد مشکلاتی بوده ایم که در نتیجه استفاده از مواد و محصولات نامرغوب و غیراستاندارد در ساختمانها مسائل زیادی را در کارگاههای ساختمانی ایجاد کرده اند. آتش سوزی بلوک های سقفی استفاده شده در سقف تیرچه بلوک از عمده مسائلی بوده که مشکلات زیادی را برای کارکنان و متصدیان کارگاهها ایجاد کرده است. البته تمامی این مسائل تنها با استفاده از اجناس مرغوب و استاندارد و با توجه کردن به نحوه صحیح انبار کردن و ذخیره سازی پلی استایرن در کارگاهها، قابل حل می باشد. به عنوان مثال رعایت ضوابط فنی برای استفاده از بلوک های سقفی پلی استایرن منبسط شده در سیستم سقف تیرچه بلوک که توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن تهیه و تنظیم شده بسیاری از این مشکلات را از بین می برد. در این ضوابط الزامات پلی استایرن استفاده شده در بلوک ها، نحوه ذخیر ه سازی آنها در کارگاه و نیز الزامات اجرایی آنها ذکر شده است که رعایت آنها الزامی است. در قسمت ویژگی های پلی استایرن در برابر آتش به طور اجمالی به بررسی مسئله قابلیت اشتعال و تصاعد گازهای ناشی از آن پرداخته شده است.
ویژگی های فوم پلی استایرن در برابر آتش
در حالت کلی فوم پلی استایرن در مقابل حرارت و یا رسیدن به درجه حرارت خاصی مشتعل شده و این شعله به سرعت در آن گسترش پیدا می کند. بنابرابن اصول نگهداری این محصولات در مجاورت مواد آتش زا مسئله ساز است. البته امروزه انواع کندسوز پلی استایرن (گرید F ) وجود دارد که مصرف آن در ساختمان نیز بلامانع است. در این نوع از پلی ا ستایرن، فوم مربوطه با رسیدن به دمای بالا شعله ور نشده و تنها دچار جمع شدگی می شود و این جمع شدگی تنها با ادامه حرارت بیرونی ادامه می یابد. انواع کند سوز شده پلی استایرن که با اضافه کردن افزودنی هایی خاصیت مذکور را از خود نشان می دهند، در آیین نامه های مختلف دنیا به اشکال مختلفی نامگذاری می شوند. به عنوان مثال در استاندارد اروپایی (EN13501-1) 1 پلی استایرن EPS کندسوز شده به دسته های D یا E تعلق دارند. آیین نامه ( DIN4102 )اسفنج پلی استایرن کند سوز را تحت گروه B1 طبقه بندی می کند.
عامل اصلی که در پلی استایرن باعث شعله ور شدن آن می شود گاز پنتان موجود در آن است. ولی در پروسه تولید پلی استایرن تقریبا ۵۰% پنتان موجود در آن خارج می شود. پس از انبساط نهایی میزان پنتان افت می کند و در نهایت به مقدار ۱۰% تا ۱۵% باقی می ماند که آن نیز به آهستگی خارج می شود. برای خروج این گاز از داخل فوم ها لازم است آنها را در فضای باز به مدت معین نگهداری کند.
لازم به ذکر است که در ضوابط فنی تنظیم شده برای مصرف پلی استایرن تنها استفاده از فوم های پلی استایرن کند سوز شده با مشخصات معین مجاز دانسته شده است.
گازهای ناشی از پلی استایرن در اثر احتراق
یکی از مواردی که همواره در استفاده از پلی استایرن در مصارف مختلف آن و بالاخص در صنعت ساختمان مورد توجه بوده است، موضوع گازهایی است که بعد از گرم شدن و احتراق یا اشتعال ازاین ماده خارج می شود. از جمله گازهایی که در نتیجه احتراق پلی استایرن در فضا پخش می شوند می توان به مونواکسید کربن، مونومر استایرن، انواع آروماتیک ها هیدروژن برمید اشاره کرد. ماهیت مضر بودن هر یک از این فرآورده ها با توجه به غلظت آنها در هوا، تعیین می شوند. در واقع ماهیت فرآورده های ناشی از سوختن کلیه مواد در طبیعت کاملا به شرایط احتراق آن بستگی دارد.
سمی بودن نسبی فرآورده ها می تواند برحسب مقدار بحرانی سمی بودن در صورت تنفس، LC50 بیان شود. منظور از LC50 غلظت دود یا گازهای سمی بر حسب گرم بر سانتی متر مکعب است که در دوره ۳۰ دقیقه ای تنفس باعث تلف شدن ۵۰ درصد حیوانات مورد آزمون می شود. برای مونواکسیدکربن این مقدار ۵۵/۰ % حجمی و برای مونومر استایرن بیشتر از ۱% حجمی است. همانطور که مشاهده می شود غلظت سمی بحرانی مونومر استایرن دو برابر غلظت سمی بحرانی مونواکسید کربن است. در مجموع مقدار گازهای آروماتیکی پایین بوده و این مقادیر خطری برای سلامتی ندارند. در جدول ۱-۲ نمونه ای از غلظت های گاز های حاصل از احتراق پلی استایرن در دو نوع معمولی و کندسوز ارائه شده است.
مونواکسید کربن در غلظت های ۱۰PPM تا ۱۵PPM در صورتی که در مدت ۱ تا ۳ دقیقه استنشاق شود مهلک است. بوی استایرن در ۲۵PPM تا ۵۰ PPM آشکار می شود و در غلظت های ۲۰۰PPM تا ۴۰۰PPM غیرقابل تحمل است ودر غلظت های بالاتر تخلیه فوری محل لازم است. استایرن در غلظت ۶۰۰PPM موجب اسیب بینایی و حالت تهوع می شود و در ۸۰۰PPM ممکن است به سیستم عصبی آسیب برساند.
مقادیر استاندارد هر یک از مشتقات که در نتیجه احتراق پلی استایرن حاصل می شوند در آیین نامه ها و ضوابط مربوط به استفاده پلی استایرن در مصارف مختلف، موجود است.
بلوک های سقفی
بلوک های سقفی به منظور استفاده در سقف های بتن آرمه از فو پلی استایرن ساخته می شوند. این اعضا با عرض ۶/۰ متر تولید می شوند و طول آنها با توجه به دهانه سقف و سفارش مربوطه تغییر می کند و محدودیتی برای تولید از لحاظ طول وجود ندارد. ارتفاع کلی این اعضا بین ۱۸۰ تا ۳۲۰ میلیمتر متغیر است. ضخامت پاشنه ثابت و ۴۰ میلیمتر می باشد. این بلوک ها در طول خود دارای سه داکت( حفره) به ارتفاع ۱۱۲ میلیمتر می باشند که مزایا و امتیازات زیادی را به همراه می آوزند. این حفره ها به عنوان محل عبور تاسیسات بعد از بتن ریزی مورد استفاده قرار می گیرند. ارتفاع قسمت بالایی بلوک ها با توجه به بار وارده و ملاحظات حرارتی متغیر بوده و قابل محاسبه است.
هر یک از بلوک ها دارای دو پروفیل U شکل گالوانیزه سرد نورد شده به ارتفاع ۱۲۰ میلیمتر می باشند که در طول بلوک ادامه داند. این پروفیل ها به جهت حمل بارهای در زمان اجرا و کاهش فواصل شمع بندی و همچنین برای اتصال اندودهای ( Finishing) مورد نظر به بوک ها در نظر گرفته شده اند.
برای نصب و اجرای این اعضا، ابتدا آنها را که دارای لبه هایی بصورت کام وز بانه هستند در کنار یکدیگر قرار می دهد. سپس در فواصل آنها آرماتورهای مورد نیاز قرار داده می شود و بتن ریزی انجام می گیرد. بدین ترتیب سقف ایجاد شده همانند یک دال عمل می کند که فاصله تیرچه های آن ۶۰۰ میلیمتر می باشد. عرض پاشنه هر کدام از تیرچه ها ۱۳۰ میلیمتر است که با توجه به شکل آنها، امکان قرار گرفتن آرماتورهای لازم و نیز پوشش بتن کافی را فراهم می کند. ارتفاع تیرچه ها نیز با توجه به ظرفیت باربری مورد نیاز قابل تغییر است.
ملاحظات سازه ای و محاسباتی
در این قسمت به اختصار به بیان نکاتی در مورد محاسبات سازه ای این سیستم و اشاره به نحوه آرماتورگذاری در اتصالات آن می پردازیم.
استفاده از سیستم سوپر پانل مستلزم تامین و در نظر گرفتن مقاومت المان های سازه ای زیر می باشد:
- بلوک های سقفی که می بایست علاوه بر عملکرد به عنوان قالب، دارای یک ظرفیت باربری کافی نیز باشند. این بدان معناست که این اعضا در طول زمان ساخت، می بایست وزن کارکنان، مواد و مصالح و آرماتورهای ذخیره شده یا موجود بر روی سقف و همچنین وزن بتن تازه ریخته شده را تا حد زیادی تحمل کنند. این مقاومت در صورت استفاده از تکیه گاههای مناسب بت فواصل مشخص تامین می شود.
- دال بتنی سقف نیز باید پاسخگوی نیازهای مقاومتی لازم باشد. یعنی بعد از بتن ریزی و زمانی که بتن به مقاومت مورد نظر رسید، سقف مربوطه می بایست بارهای ناشی از وزن خود سقف، بارهای ناشی از فینیشینگ اجرا شده در زیر سقف و نیز وزن تجهیزات و تاسیسات نصب شده را تحمل نماید. بدین منظور مقادیر مناسب ابعاد و ارتفاع سقف و نیز قطر و مساحت آرماتورهای مور د نیاز توسط محاسبات سازه ای تعیین می گردند.
- در مورد دیوارهای باربر، قالب های پلی استایرن موجود می بایست نیروی وارد از طرف بتن تازه ریخته شده و نیز نیروهای وارده به جهت ویبره کردن را تحمل کند. این مقاومت در صورتی که تمامی بست های پلی پروپیلن که قبلا به آنها اشاره شد، در دو طرف دیوارها نصب شده باشند، خود بخود تامین می شود و نیازی به تمهیدات اضافه نیست.
- دیوارهای باربر پس از سخت شدن بتن باید بارهای وارده از طرف طبقه بالا و نیز لنگر وارده از طرف سقف و بارهای افقی وارده( باد و زلزله) را بخوبی تحمل کنند. بدین جهت سطح مقطع دیوار و ضخامت مورد نیاز و همچنین مساحت و قط آرماتورها توسط محاسبات سازه ای تعیین می شوند.
در نهایت با در نظر گرفتن مشخصات و نیازهایی که در بالا ذکر شد، این سیستم بصورت یک سیستم سازه ای یکپارچه، تامین کننده تمامی نیازهای سازه ای می باشد، در ضمن اینکه راحتی و احتیاجات مصرف کننده را نیز به همراه دارد. قابل توجه است که استفاده هر یک از محصولات به صورت مجزا نیز به نوبه خود مفید و کارساز است و چیزی از مزایا و قابلیت های سیستم کم نمی کند. مانند استفاده از سقف بتنی روی دیوارهای آجری و یا استفاده از دیوارهای باربر در ترکیر با تیرهای فولادی یا چوبی.
در حالت کلی می توان توالی زیر را برای پروسه طراحی سیستم سوپر پانل ارائه نمود:
الف) طرح های سازه ای سیستم تهیه می شود. در این طرح ها نوع و ابعاد المان های باربر، جانمایی آنها و همچنین نوع اتصالات تعیین می گردد.
ب) بر مبنای این ابعاد و طرح های مربوطه بارگذاری و ترکیب بارهای مختلف انتخاب و آنالیز روی مدل انجام می گیرد.
پ) با توجه به مقادیر تنش ها و کرنش های تخمین زده شده، مقاطع المان های باربر تعیین یا مقاطع از قبل تعیین شده چک می شوند.
ت) بعد از قطعی شدن مقاطع، مقادیر آرماتور ها و نحوه قرارگیری آنها در اعضای مختلف و اتصالات تعیین شده، سپس نقشه های مربوطه تهیه می شود.
طراحی این سیستم بر مبنای اصول معمول طراحی و آیین نامه های ورد استفاده در هر کشوری قابل انجام است. بدین جهت در این بخش از ارائه توضیحات کامل و مبسوط درباره طراحی سیستم مربوطه خودداری می شود و تنها به ارائه چند راهکار طراحی و توصیه های اجرایی و آرماتورگذاری اکتفا می گردد. در ضمن تعدادی از جزئیات اتصالات مختلف در انتها آورده می شود.
تحلیل و طراحی سیستم سقف
با توجه به مشخصات بولک های سقفی، بعد تیرچه ایجاد شده در اثر بتن ریزی روی بلوک های سقفی ۱۳ سانتیمتر می باشد. این مقدار به طراح اجازه می دهد تا آرماتورهای مورد نیاز را تا تعداد چهار عدد و با توجه به ضوابط مربوط به حداقل تعداد آرماتورها و حداقل فاصله بین آنها، تامین کند. در صورت نیاز به فضای بیشتر در شرایط خاص، این امکان وجود دارد که از طریق بریدن لایه فوم پلی استایرن، این فضا را تا ۲۳ سانتیمتر افزایش داد. این حالت معمولا در ساختمان های بلند و با تعداد طبقات زیاد اتفاق می افتد که لنگر زیادی متوجه تیرچه ها است و نیاز به تقویت و آرماتورهای تقویتی در تطابق باشد. در ضمن باید توجه کرد که از کاهش بیش از اندازه لایه عایق نیز جلوگیری شود. باید توجه شود که با عریض تر شدن تیرچه های مذکور در ناحیه مورد نظر، می بایست بر تعداد شمع ها در زمان اجرا و بتن ریزی افزود. البته باربری قالب های سقفی این سیستم با تعبیه در پروفیل گالوانیزه افزایش یافته است و این بدان معنی است که اصولا نیاز کمتری به شمع بندی این المان ها در زمان بتن ریزی وجود دارد.

خــریــد ایــــن فـــایــــل

مطالب شابه مطلب فوق