آخرین مقالات

خانه » پروژه دانشجویی » خط تولید و شرکت ها » دانلود پروژه معرفی کارخانجات ریسندگی و بافندگی مشکین دشت

دانلود پروژه معرفی کارخانجات ریسندگی و بافندگی مشکین دشت

:: توضیحات بیشتر در مورد دانلود پروژه معرفی کارخانجات ریسندگی و بافندگی مشکین دشت :
معرفی کارخانجات ریسندگی و بافندگی مشکین دشت
فهرست مطالب
مقدمه : ۵
معرفی کلی کارخانجات ریسندگی و بافندگی مشکین دشت ۶
مشخصات مواد اولیه مصرفی : ۸
حلاجی : ۱۱
دستگاه عدل خشک کن : ۱۵
دستگاههای کلاف پیچ : ۱۶
دستگاه باز کننده ضایعات: ۱۶
تهویه : ۱۶
مواد آنتی استایتک : ۱۷
سیستم جدید کنترل یکنواختی بالش : ۱۸
دستگاه تنظیم فشار متکاپیچی: ۱۹
دستگاه قطع کن : ۲۰
سالن II ۲۱
کاردینگ : ۲۷
نحوه نوارپیچی غلتکهای کارد: ۲۹
نحوه نوارپیچی تیکرین : ۳۱
شوت زنی : ۳۳
تمیز کردن کلاهک : ۳۳
سمباده زنی : ۳۴
سالن II: ۳۷
گیج گذاری ماشین کاردینگ : ۴۱
ماشین چند لاکنی: ۴۵
۳- موتور اصلی ۴۵
ماشین چند لاکنی : ۴۶
۳- موتور اصلی ۴۷
سالن II : ۴۹
سالن II : ۵۴
مراحل داف کردن در فلایر : ۵۵
ماشین رینگ : ۵۶
روشهای کم کردن هزینه های رینگ : ۵۷
سالن II: ۵۸
وظایف نظافتچی رینگ: ۵۹
سیستم تهویه: ۶۲
روش سیر کولو (خشک ): ۶۳
روش سیر کولر مرطوب: ۶۳
روش هواسازی با بخار ۶۴
سیستم تهویه کارخانجات ریسندگی و بافندگی مشکین دشت ۶۴
آزمایشگاه کنترل کیفیت ریسندگی : ۶۵
الف : آزمایش روی مواد اولیه : ۶۵
ب : آزمایش روی محصولات واسطه ( فتیله ، نیمچه نخ) : ۶۵
ج : آزمایش روی محصول نهایی ( نخ ) : ۶۶
دستگاه تاپ سنج : ۶۶
۲- شیفت بعداظهر ۶۷
سختی دائم: ۷۰
طرز تشخیص آب سخت: ۷۱
نظرات و پیشنهادات برای بهبود کیفی و کمی محصولات: ۷۴
حلاجی: ۷۶
کاردینگ: ۷۶
چند لائی ۱: ۷۷
چند لایی ۲: ۷۷
فلایر: ۷۷
رینگ: ۷۷
بودن پیچی (فاخ ماشین): ۷۸
پوشش انسان برای محافظت خویش از سرما و گرما، جانوران و حوادث طبیعی همواره یکی از احتیاجات اولیه و ضروری بوده است. به همین دلیل از دیرباز صنعت نساجی بعنوان یکی از اساسی ترین صنایع در میان جوامع بشری رایج بوده است.
هم اکنون مردم جهان سالانه مقدار زیادی از درآمد خود را صرف تهیه البسه
می نماید و امروزه از فنون پیشرفته ای و همچنین برای تغییر و تنوع در فرمهای گوناگون آن استفاده می شود. برای طراحی پارچه که در آن بهره گیری از کامپیوتر از امور رایج می باشد.
نساجی از قدیمی ترین صنایع کشورهای مشرق زمین بشمار می رفته است و از جمله در کشور ما در زمانهای پیشین رونقی بسزا داشته و پارچه های بافته شده در شهرهای مختلف ایران به سراسر جهان صادر شده است و تا پیش از انقلاب صنعتی نساجی نیز تحت تاثیر ماشین قرار گرفت و متاسفانه نساجی ایران توان رقابت خود را با صنایع نساجی کشورهای صنعتی از دست داد. پیشرفت تکنولوژی نساجی در چند سال گذشته به اندازه ای چشمگیر و تغییرات تکنیکی آن به قدری متنوع بوده است که می توان به جرات آنرا به عنوان دومین تحول بزرگ صنعتی در زمینه تکنولوژی و ماشین سازی بحساب آورد.
اگر اولین تحول بزرگ صنعت نساجی را در قرن نوزدهم با بکار افتادن چرخهای این صنعت توسط نیروی مکانیکی بدانیم بطور قطع اولین تحول بزرگ صنعت نساجی در اواسط قرن بیستم با ارائه روشهای جدید ریسندگی مانند تولید الیاف فیلامنت، ریسندگی اپن اند و در بافندگی ماشینهای بدون ماکو و چند فازی انجام گرفته است. دلائل تحول صنعت نساجی به غیر از مسائل اقتصادی و تکنیکی تولید به عوامل زیر بستگی داشته است:
ازدیاد سریع جمعیت قرن نوزده و بیست می باشد تا نیاز به افزایش تولید کارخانجات نساجی و در نتیجه افزایش تولید ماشین آلات نساجی بیشتر شود.
پیشرفت سریع سایر صنایع و در نتیجه کمبود کارگر و بالا رفتن دستمزد در این صنایع باعث شد کارگران صنعت نساجی به صنایع دیگر روی آورنده در این مورد تنها راه حل علمی اتوماتیک کردن ماشینها برای کم کردن نیاز به کارگر و به موازات آن افزایش تولید ماشین آلات به منظور قادر ساختن کارخانجات به پرداخت دستمزد بیشتر بود. بالا رفتن تمدن ماشین ملتها و تحول روز افزون مد در زندگی عامه مردم سبب شد تا میزان مصرف منسوجات سرانه افزایش یابد.
معرفی کلی کارخانجات ریسندگی و بافندگی مشکین دشت
کارخانجات ریسندگی و بافندگی مشکین دشت دارای وسعت ۴۰۰ هکتار در سا ل
۳۷۶ ۱تأسیس یافت و. موضوع فعالیت این کارخانه ریسندگی و بافندگی بوده که با سرمایه حدوداً ۰۰۰/۰۰۰/۲۳۰ تومان به مرحله بهره برداری رسیده و بصورت سهامی خاص اداره می گردد. دفتر مرکزی و دفتر بازرگانی و بازاریابی کارخانه مشکین دشت در شهر کرج واقع شده است که به عملیات تولیدی و اجرایی و حسابداری کارخانه ریسندگی و بافندگی نظارت و سرپرستی و کنترل دارد.
کارخانه مشکین دشت از نظر آ‌ب و هوایی در منطقه نیمه بیابانی و معتدل قرار دارد و این شرکت دارای بیمه تأمین اجتماعی می باشد.
مساحت کارخانه ریسندگی و بافندگی مشکین دشت ۴۰۰ متر مربع می باشد.
از نظر نیروی انسانی مورد نیاز کارخانه بیشتر از افراد و کارکنان آن از روستاها و شهرکهای اطراف و همجوار می باشند. کارخانه دارای یک واحد موتوری بوده که دارای ۱۰ تا ۱۵ دستگاه مینی بوس می باشد که برای سرویس دهی به کارگران مورد استفاده قرار می گیرند لازم به ذکر است که این واحد از سال ۷۹ به پیمانکار واگذار گردید.
آب مصرفی کارخانه از چاه تامین می گردد و تعداد کل افراد مشغول به کار در کارخانه به دلیل خرابی اوضاع صنعت نساجی کاهش یافته است و حدوداً ۱۲۰ نفر می باشند.
این .کارخانه دارای ۲ سالن ریسندگی مجزا می باشد که به عنوان سالنهای ریسندگی جدید و قدیم شناخته می شوند.
ماشینهای موجود در سالن ریسندگی قدیم، قدیمی بوده و عمدتاً برای سال ۱۹۶۰
می باشند و ماشینهای موجود در سالن ریسندگی جدید از سال ۱۳۷۴ به بعد
می باشند.
لازم به ذکر است که در سالن ریسندگی جدید تولید برابر سه تن نخ ۱/۳۰ «سی یک لا» در روز است که بر مبنای نخ ۱/۲۰ حدود ۵ تن می شود.
بطور میانگین کل ایام کار کرد در سال ۲۴۷ روز می باشد و تقویم کاری کارخانه در اسفند ماه هر سال با همکاری مدیریت و نمایندگی کارگری « شورای کارگری» تهیه و تنظیم می گردد و به اطلاع کارکنان می رسد.
مشخصات مواد اولیه مصرفی :
مواد اولیه مورد مصرف این کارخانه، پلی استر، ویسکوز و پنبه می باشد که بسته به نیاز پروسه تولید الیاف با درصدهای مختلف با هم مخلوط می شوند.
الیاف پلی استر از شرکت پلی اکریل ایران، عربستان و کره جنوبی تهیه می شود و ویسکوز از تا یلند، اندونزی و الیاف پنبه از داخل کشور تهیه می شود.
لازم به ذکر است که برای تولید نخهایی با غرامت ۱/۲۰ و ۱/۳۰ و ۱/۴۰ در این کارخانه از مخلوط پلی استر و ویسکوز و پلی استر – پنبه ( سفید ) استفاده می شود و از پنبه نوع پست هم کلاف تهیه می کنند که برای نخ فاب فرش استفاده می شود.
همچنین باید گفت که الیاف مختلف مصنوعی نیز درجات مختلفی دارند که درمخلوط کردن یک نوع لیف مثلاً پلی استر باید از یک درجه مخلوط شوند. این درجات برای الیاف مختلف مصنوعی عبارتند از:
نیمه مات (SD)Semi DVLL
درخشان (B) Bright
درخشان سفید (BB)Bright Bleach
ممکن است روی بعضی از عدلها بجای این اصطلاحات ذکر شده از GRADE استفاده شود. که باز هم با یستی از اعداد GRADE (درجه) یکسان با هم مخلوط شدند. در عدلهای شرکت پلی اکریل اصفهان از عددی بنام «همبافت» استفاده می شود که باز هم مثل حالات ذکر شده عمل می شود اگر الیاف با درجات یکسان با هم مخطوط نشوند در ریسندگی و بافندگی مشکلی پیش نمی آید ولی در رنگرزی و تکمیل دورنگی با شیوه های مختلف را در پارچه خواهیم داشت. این درجات با اضافه کردن موادی به راکتورها در کارخانجات تولید الیاف مصنوعی تعیین می گردد.
از آنجایی که کارخانه دارای دو سالن ریسندگی و بافندگی می باشد در توضیح هر مرحله از ریسندگی ابتدا دستگاهها و روش تولید سالن I و سپس سالن II را شرح می دهیم .
حلاجی:
I ) سالن I) در این قیمت دارای دستگاههای عدل خشک کن ، عدل شکن، بازکننده و ماشین بالش می باشد که lay-ovt دستگاه ها به قرار زیر است:
حلاجی :
سیستم حلاجی در سالن قدیم به صورت تولید بالش و در سالن جدید به صورت شوت قید می باشد. در سالن قدیم قسمت حلاچی شش دستگاه تولید بالش وجود دارد که دو دستگاه آن ساخت شرکت hergeth آلمان می باشد و سال ساخت آن ۱۹۷۴ می باشد و مکانیزم آن در تنظیم فشار روی دو سر میله بالش از نوع پینوماتیک یا فشار هوا می باشد. ماشینهای سالن به جز نیم ساعت آخر هر شیفت در حال کار می باشند . الیاف مصنوعی در این دو ماشین بالش مخصوص پلی استر – ویسکوز می باشد که به نسبت ۱ : ۲ ( ۳۳ درصد ویسکوز و ۶۷ درصد پلی استر) مخلوط می شوند و زن یک بالش پلی استر ویکسوز محصول این ماشین حدود ۲۵ کیلو می باشد. طول هر بالش ۵۸ یارد ونمره آن g/m 450 ( کیلوتکسن ) و سرعت غلتک تولدی بالش m/min 8.2 می باشد . ( ور زننده کرشنر در این ماشینها در اولی ۳۲/۵ g و در دومی g36 اندازه گیری شد توسط دورسنج دیجیتالی ) .
عمل تغذیه الیاف به این دو ماشین توسط چهار واحد عدل شکن که کنار هم قرار گرفته اند انجام می شود.
تغذیه به عدل شکن ها دستی است نکته ای که لازم است گفته شود این است که اگر فرضاً از یک لیف با دو نمره مختلف تغذیه به ماشین انجام گیرد، در عدل شکن ها بطور ا توماتیک رنگ به یکی از نمرات اضافه می شود تا در مراحل بعدی ریسندگی تشخیص الیاف یکسان با نمرات مختلف از یکدیگر آسان شود که در بخش تکمیل این رنگ برطرف خواهد شد البته اضافه کردن این رنگ در بخش حلاجی سا لن جدید به طورا توماتیک انجام نمی گیرد.
بعد از تغذیه عدلها ماشینهای عدل شکن، الیاف در باسکولهای هر ماشین عدل شکن ریخته شد. و با توجه به نسبتهای تعیین شده مخلوط روی ریلی در جلوی عدل شکن ها ریخته می شود. سپس از مسیر تک غلتک شیاردار آهن ربایی عبور کرده تا ضایعات فلزی احتمالی گرفته شود. سپس از دوزننده کرشنو عبور کرده و توسط مکش هوا توسط لوله های انتقال به دوماشین بالش تغذیه می شود.
الیاف به یک آبکش در بالای ماشین بالش برخورد می کنند که ضایعات آن گرفته شده و به انبار ضابعات می روند والیاف جمع شده و وارد بخش باز کننده و مخلوط کننده ماشین بالش می شوند. سپس از غلتک عبور کرده و به زننده کرشنر سه
تغذیه ای می رسند . که بعد از آن و برخورد با آبکش به ورت لایه ای از الیاف از غلتکهای کالندی گذشته و روی غلتکهای بالش بر روی میله با لش پیچیده می شوند.
از چهار ماشین پنبه موجود در سالن حلاجی دو تای آنها دا ئما خوابیده است و دوتای دیگر معمولا به صورت یک درمیان اگر نیاز به بالش پنبه خالص بود کار
می کنند.
ماشینهای حلاجی پنبه در سال ۱۹۶۰ و ساخت شرکت OKK ژاپن می باشند به علت اینکه این ماشینها خیلی قدیمی بوده و استهلاک آنها بالا می باشد زمانی که یکی از حال کار است دیگر خاموش و آماده به کار است تا با خاموش کردن ماشین بالش اول تولید را ادامه دهد.
وزن هر بالش پنبه حدود ۱۹ کیلوگرم است.

خــریــد ایــــن فـــایــــل

مطالب شابه مطلب فوق