آخرین مقالات

خانه » کارآموزی » دانلود گزارش کارآموزی برق شرکت هپکو اراک

دانلود گزارش کارآموزی برق شرکت هپکو اراک

تاریخچه شرکت هپکو و روند تکاملی آن……………………………………………………………
امکانات موجود در شرکت هپکو ……………………………………………………………………..
کارگاه عملیات اولیه…………………………………………………………………………………….
لیست محصولات…………………………………………………………………………………………
فصل دوم : ارزیابی بخش های مرتبط با رشته عملی کارآموز
نحوه عملکرد تعمیرات ماشینکاری خدمات فنی………………………………………………….
ایرواستاتیک وهیدرواستاتیک………………………………………………………………………..
فصل سوم : آزمون آموخته ها و نتایج
PLC………………………………………………………………………………………………………
سیستم کنترل لاجیک قابل برنامه ریزی PLC……………………………………………………
مقایسه PLC با یک کامپیوتر معمولی ……………………………………………………………..
فصل چهارم : دستگاههایCNC
دستگاههایCNC…………………………………………

شرکت هپکو به عنوان یکی از مهمترین و معتبرترین شرکتها در زمینه ساخت ماشین آلات راهسازی در ایران مطرح می باشد که از آن می توان به عنوان یکی از بهترین مکانها برای کارآموزان یاد کرد.کارآموزان می توانند برای فراگیری و تطبیق رشته خود به این مکان مراجعه کنندودر رشته های مختلف مانند:برق(قدرت و الکترونیک)،مکانیک،عمران و اکثر رشته های فنی و مدیریت به کارآموزی مشغول شوند.

بخش مرتبط با رشته برق و شاخه الکترونیک در شرکت هپکو،سیستمهای PLC و CNC می باشد که در این گزارش به آنها پرداخته ام.

در پایان لازم می دانم که از زحمات بی شائبه جناب آقای مهندس رضا عبدالهی سرپرست محترم کارآموزی واستاد راهنما جناب آقای دکتر سالمی،که در آموختن دانسته هایشان به دانشجویان از هیچ کوششی دریغ نمی کنند تشکر و قدردانی نمایم.

شرکت هپکو و روند  تکاملی آن

شرکت هپکو در ۱۳۵۴ شمسی با هدف تولید ماشین آلات راهسازی،با سرمایه گذاری بخش خصوصی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع و همکاری شرکتهای اینترناش،پوکلین،ساکایی،دانیا پاکولوکومو در زمینه مونتاژ محصولات در زمینی به وسعت ۹۰ هکتار در شهر صنعتی اراک شروع به فعالیت نمود .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با توجه به سیاستهای دولت جمهوری اسلامی در زمینه خودکفایی نیاز به توسعه و تعمیق فعالیتها در جهت ساخت این شرکت توانست در زمینه های فضایی تولید،ماشین ابزار و تعمیق و توسعه ساخت به پیشرفتهای چشمگیری دست یابد.این فعالیتها ابتدا با کپی کاری غلطک آغاز شد و سرانجام در سال ۱۳۶۳ طی یک مناقصه بین المللی قرارداد انتقال تکنولوژی با شرکت لیبهر آلمان برای تولید دو نوع بولدزر،دو نوع بیل هیدرولیکی و یک نوع گریدر  و با شرکت ولوو سوئد برای تولید دو نوع لودر منعقد گردید.

همچنین به منظور عملی نبودن پروژه طرح توسعه هپکو در زیمنه افزایش تولید در سال ۱۳۶۴ با نظارت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرارداد دیگری با شرکت آلمانی لیبهر منعقد گردید و با همکاریهای فنی و اقتصادی دو طرف سرانجام پروژه طرح در سال ۱۳۷۰ به انجام رسید و مورد بهره برداری قرار گرفت.

شرکت هپکو با تخصیص هزینه ارزی معادل ۴۸ میلیون دلاری و هزینه ریالی ۱۵ میلیارد ریال جهت افزایش تواناییها و ظرفیت تولید به عنوان یکی از صنایع استراتژیک ملی محسوب می گردد.این طرح در دو فاز به اجرا درآمده است که فاز اول آن با توان تولید سالانه ۲۱۰۰ دستگاه هم اکنون مورد بهره برداری قرار گرفته و امکان بهره برداری از فاز دوم آن با توان تولید ۳۴۰۰ دستگاه وجود دارد.

فصل اول-آشنایی با محل کارآموزی                                                                   ۳

این کارخانه مجهز به بخش های عملیات اولیه مشتمل بر برشکاری و فرسکاری و جوشکاری مشتمل بر جوشکاری سبک و سنگین ماشین کاری اعم از ماشین کاری سبک و سنگین،سالن رنگ قطعات و مجموعه ها و خطوط مونتاژ ماشین آلات می باشد.

به دلیل استفاده از ماشین های ابزار پیشرفته کامپیوتری و استفاده از آخرین تکنولوژی های شناخته شده جهانی در این شرکت،این کارخانه قادر است علاوه بر طراحی و انجام محاسبه های دقیق فنی مهندسی و استفاده از سیستم های اطلاعاتی مرکز کامپیوتر شرکت از مرحله ساخت تا مونتاژ تولید نماید.

هم اکنون این شرکت با توان تولید ۲۰ نوع ماشین آلات سنگین شامل:

بلدوزرHD  ۱۵۰  وHD330

کمپکتور HPC5

لودر HL 150  ، HL 200  وHL 115

آسفالت فینشر HPF 10

آسفالت تراش HCM 176

لینفتراک HFL 80

گریدرHG 180

بیل چرخ لاستیکی و زنجیری HEC 100  وHE 100

غلتک HC 70 ،HC 5 ،HC 13 ،HC 35 ،HC 78 ،HCP 100 ،HC 100 ،HR 105

قادر است علاوه بر تأمین نیاز کشور در معادن،راهسازی،ساختمان سازی،خاک برداری،حفر کانال و حمل و نقل قسمتی از تولیدات خود را به خارج از کشور صادر کند.

با نگاهی به سر مایه گذاری لوید در هپکو رقمی معادل سیصد میلیون ریال بوده و در سال ۱۳۵۸ به ۲/۱ میلیارد ریال رسیده است و مقایسه آن با آمار و ارقام سرمایه گذاری طرح و

فصل اول-آشنایی با محل کارآموزی                                                                   ۴

توسعه این شرکت که بالغ بر ۴۸ میلیون دلار هزینه ارزی و پانزده میلیارد ریال هزینه ریالی در بر داشته است میزان سر مایه گذاری تواناییها و اختصاص سرمایه برای افزایش درصد ساخت قطعات ماشین الات راهسازی به عنوان یکی از صنایع استراتژیک ملی به وضوح نمایان می شود.

 در حال حاضر این شرکت با عنوان (شرکت ساخت ماشین آلات راهسازی ایران) و تنها سازنده این ماشین آلات در کشور تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(وزارت صنایع سنگین) به فعالیت خود ادامه می دهد.

امکانات موجود در شرکت هپکو

تجهیزات و تأسیسات و امکانات موجود در شرکت هپکو به شرح زیر است:

۱)سالنهای مونتاژ ماشین آلات که با مساحت ۴۰ هزار مترمربع،مشتمل بر خطوط مونتاژ بیل مکانیکی،بلدوزر کودر،غلطکها و انبار قطعات تولیدی می باشد.

۲) سالنهای ساخت به مساحت ۶۰ هزار مترمربع مشتمل بر بخش های عملیات اولیه،جوشکاری،ماشین کاری،سالن رنگ قطعات و واحدهای کمک تولیدی می باشد.

۳) سالن رنگ نهایی محصول.

۴) کارگاه تولید اکسیژن با ظرفیت ۱۶۵ متر مکعب در ساعت به منظور تأمین اکسیژن مورد نیاز خطوط جوشکاری.

۵)کارگاه تولید گاز کربنیک به ظرفیت ۱۵۰ کیلوگرم در ساعت به منظور تأمین گاز مورد نیاز دستگاههای برش شعله.

۶)انبارهای روباز به منظور نگهداری مواد خام در مدتهای ۶ ماهه و ۱۵ روز به مساحت ۱۹۸۰۰۰ مترمربع.

فصل اول-آشنایی با محل کارآموزی                                                                    ۵

۷)تجهیزات موتورخانه مرکزی و تأسیسات آن مجهز به ۴ دستگاه دیگ بخار با ظرفیت کلی ۶۴۰۰۰ پوند (هر کدام ۶۰۰۰ پوند).

۸)ساختمانهای آزمایشگاه،انبارهای قطعات،ابزار،جیک و فیکسچر،ساختمان اداری و ستادهای مهندسی،برنامه ریزی،مرکز کامپوتر،خدمات فنی،کنترل کیفیت و مرکز آموزش.

۹)انواع ماشین ابزار جهت ساخت قطعات که از پیشرفته ترین نوع خود در زمینه های برش،پرس،فرز،بورینگ و تراش می باشد.

۱۰)       تأ سیسات تأمین انرژی برق موردنیاز کارخانه شامل ۴ پست ترانسفورماتور فشار قوی که برق موردنیاز را از پست خط هوایی ۲۰ کیلووات شبکه به کارخانه منتقل و به وسیله کابلهای زمینی توزیع می کنند.

خــریــد ایــــن فـــایــــل

مطالب شابه مطلب فوق